Ideą projektu było stworzenie robota - zabawki dla dziecka z autyzmem. Dzieci chore na autyzm bardzo często przejawiają duże zainteresowanie robotami. Ich niższy stopień skomplikowania interakcji, mniejsza ilość dostarczanych bodźców niż w przypadku komunikacji z człowiekiem sprawiają, że interakcja z robotami jest łatwiejsza i bezpieczniejsza niż ta z człowiekiem.
Poprzez zainteresowanie dziecka interakcją z robotem ideą projektu jest nauczenie dziecka właściwych interakcji międzyludzkich przede wszystkim w sferze dotyku. Działanie dziecka będzie miało określone konsekwencje w działaniu robota. W założeniu mają być trzy schematy działania robota.
Funkcje robota będą mogły zostać zaprogramowane zgodnie z potrzebami danego dziecka. Gdy jedno dziecko będzie reagować jedynie na wibracje, inne np. tylko na dźwięk (który również będzie mógł zostać dostosowany do danej potrzeby).
Możliwość dostosowania rodzaju dźwięku i poziomu wibracji będzie kluczowe w dostosowaniu terapii.
Projekt miękkiego robota wspomaganego matą do terapii sensorycznej dzieci autystycznych.
Celem projektu jest umożliwienie zmiennej i różnorodnej pracy terapeuty z dzieckiem poprzez naukę i zabawę. Robot wspomagany jest matą. Mata składa się z pięciu dwustronnych elementów, które mogą łączyć się ze sobą w różnych konfiguracjach. Mogą być połączone na zasadzie ścieżki lub tworzyć koło wokół robota. Wszystkie elementy to miękkie maty na których dziecko może się położyć lub usiąść. Każdy poszczególny element jest dwustronny. Jedna strona dostarcza bodźców - jest np. pokryta futrem, folią, miękkimi wypustkami a pozostałe to koce obciążające z możliwością wibracji.Drugie strony mat to kolorowe, gładkie powierzchnie poświęcone na gry i zadania, które terapeuta dostosowuje do stopnia rozwoju dziecka. Działają one na zasadzie przypinania elementów gry do maty. Niektóre części mat są podświetlane.Poszczególne moduły maty można dowolnie obracać odkrywając stronę z fakturą lub z grą w dowolnych konfiguracjach. Robot steruje wibracjami oraz oświetleniem maty. Zawiera również opcje dźwiękowe wspomagające zabawy dydaktyczne. Może odtwarzać różne dźwięki i odgłosy a także odtwarzać nagrane wcześniej przez terapeutów polecenia. Wewnątrz robota znajduje się rękaw pompujący do którego można włożyć rękę lub nogę. Jego zadaniem jest uciskanie, które będzie formą nagrody za dobrze wykonane zadanie w grze dydaktycznej.Robot może być sterowany poprzez pilota lub urządzenie mobilne. Według założeń urządzenie ma być ładowane za pomocą akumulatora.
Poduszka interaktywna wspomagająca terapię dzieci, będąca istotnym elementem wyposażenia sali terapeutyczno-edukacyjnej. Jest miejscem do zasłużonego odpoczynku i relaksu w trakcie pracy/nauki. W rzeczywistości cały czas skupia uwagę dziecka, co także jest formą terapii. Zakres funkcjonalności: zmiana temperatury, czujniki dotyku uruchamiające efekty świetlne, ruchome elementy wypełnienia (poruszanie granulatem), masaż poprzez wibrację. Obicie: różne (przeciwstawne faktury): materiały obiciowe (miękkie,szorstkie)
ZAŁOŻENIA PROJEKTOWE DOTYCZĄCE PROCESU UŻYTKOWEGO
Proces użytkowy: dziecko przyjmuje dowolną pozycję - siedzącą, leżącą, może wykorzystać poduszkę jako podparcie przy ścianie, obserwuje zmieniające się barwy światła, wykonuje proste czynności manualne, odpoczywa, turla się, rozpoznaje faktury, przytula się do masujących części, ogrzewa dłonie/stopy w kieszeniach cieplnych…
Autorzy: Alekstandra Marczyk, Zofia Szeszeń, Witkor Moneta, Karol Balica
Tematem projektu jest analiza potrzeb terapii dzieci autystycznych oraz opracowanie gry wspierającej ich leczenie.
Koncepcja składa się z panelu głownego, zestawu kart z elemetnami graficznymi, podświetlanych słuchawek, pilota, a także torby do przechowywania.
Głównym celem pracy jest ułatwienie dziecku kontaktu ze światem zewnętrzym. Poprzez połaczenia nauki z zabawą, młody człowiek uczy się wymowy i znaczenia oglądanych obrazów.
Element edukacyjny wspierają opcjonalne włączane podświetlenia pod kartami oraz słuchawki, z których wiązkę światła dziecko może zobaczyć na uszach terapetu, gdy poprawnie wykona jego prośbę.
Projekt skioerowany jest również do autystyków, którzy w ogóle nie mówią a obrazy sa jedyną formą umożliwiającą komunikację.